Pandemonium to nazwa znana i ceniona w naszym kraju. Teraz Paul i spółka powracają z nowym materiałem zatytułowanym Hellspawn. Z tej okazji udało mi się naciągnąć na zwierzenia samego Pawła, oto co miał mi do powiedzenia...


Dominik: Witam... wiesz co Paul, zawsze się zastanawiałem czy nie szkoda ci tego czym mógł stać się Pandemonium, nie szkoda ci zaprzepaszczonej wielkiej kariery?

Paul: Kariera to słowo którego nienawidzę... nienawidzę bo kojarzy mi się ze szczurzą lanserką... Oczywiście gdyby sprawy potoczyły się kiedyś inaczej to bylibyśmy może w innym miejscu tego wyścigu szczurów, ale jest jak jest... ja się dobrze bawię, na tym polega rock&roll:):):):)

Dominik: "Hellspawn" to naprawdę dobra i solidna płyta. Czy kiedy reaktywowałeś Pandemonium to zakładałeś kontynuację Domain czy obiecałeś sobie zmianę frontu muzycznego?

Paul: Cieszę się, że "Hellspawn" przypadł Ci do gustu - szacunek!!! Ja również jestem zadowolony z tego materiału. Sporo tu energii, motoryki, odpowiednich temp i piekielnego brudu... Tak naprawdę to Pandemonium zawsze było Pandemonium. Nawet wtedy gdy trzeba było się na chwilę "schować"... Co do muzyki - to oprócz nieco innego "THE ZONEI" /tak kontrowersyjnego ponoć/ - śmiem twierdzić, że rozwijamy skrzydła i podążamy we właściwym dla nas kierunku. Zresztą, znając przekrojowy materiał można dostrzec, że czasem zmieniamy nieco środki wyrazu ale klimat panuje podobny.

Dominik: Dlaczego na "Hellspawn" znów słyszymy "żywego" bębniarza?

Paul: Dlatego, że PANDEMONIUM najlepiej czuje się jako wypadkowa "żywego" grania... szczególnie na koncertach. Koncerty tylko to potwierdzają. Postawiliśmy na starą szkołę, którą sami stworzyliśmy jakiś czas temu. Wiec czemu nie...?:) Swoją drogą Szymon to bardzo dobry garowy, wręcz fanatyk i dobrze się rozumiemy jeśli chodzi o tworzenie materiału.

Dominik: Może teraz trochę refleksji. Jak porównasz obecną polską scenę metalową do tej z okresu kiedy Pandemonium dopiero zaczynało?

Paul: Teraz mamy tyle kapel, że trudno to wszystko ogarnąć. Ale to chyba normalne... Wszystkie dziedziny w mniej lub bardziej kontrolowany sposób rozwijają się... Kiedy zaczynałem z PANDEMONIUM przede wszystkim było mniej zespołów. Było chyba trochę więcej przestrzeni i swobody. Więcej spontanu i rock&rolla... Ale to taki kraj... i nie ma się co dziwić, że jest jak jest.

Dominik: Po założeniu Domain twoja kariera jakby zwolniła, jak myślisz dlaczego? I dlaczego powróciłeś jednak do nazwy Pandemonium?

Paul: Domain było zawsze substytutem Pandemonium... złem koniecznym... stanem zawieszenia. Mam tu na myśli tylko i wyłącznie nazwę... bo tylko nazwa gdzieś się na "chwilę" zawiesiła... Muzycznie było zawsze do przodu i należy tamten okres odpowiednio kojarzyć. Tak naprawdę to zawsze miałem nadzieję na powrót do nazwy Pandemonium... i stało się... Musiało tak być!!! Jak już wspominałem - kariera to dobre słowo dla określenia działań cwaniaczków gotowych dać dupy każdemu, kto je wzniesie na wyżyny stanowisk i posypie szmalem.

Dominik: Jak układa ci się współpraca z Mystic Production? Wytwórnia spełnia twoje oczekiwania?

Paul: Nie narzekam, chociaż sam muszę kręcić koncerty... Oczywiście wielki szacunek za MYSTIC FEST 2007... ale miałem nadzieję na jakąś większą trasę promocyjną, choćby na jesieni z BEHEMOTH... Pożyjemy - zobaczymy jak mawiał Włodzimierz Smolarek:)

Dominik: Po wydaniu "The Zonei" pojechaliście na trasę z Behemoth, gdzie graliście jako pierwszy support, Tak wielkie doświadczenie, kultowy status na scenie i miejsce otwierającego koncerty, nie urażało Was to w jakichś sposób?

Paul: Nie czuję żadnego dyskomfortu. Trasa ta była dobrym momentem na powrót na "salony". Graliśmy w doborowym towarzystwie więc luz. Myślę, że wszystko było optymalnie zorganizowane i przemyślane. Z tego co wiem trasa udała się. A o to przecież chodziło.

Dominik: Jak będzie wyglądała promocja "Hellspawn"? I jakie plany w związku z tym materiałem?

Paul: Jesteśmy już po MYSTIC FEST 2007, to na początek:) Obecnie w promocji pomaga nam paru konkretnych ludzi: Piotrek Kulczycki i Dani z Niemiec. Załatwili nam granie na dwóch festiwalach w Niemczech, być może uda się wykręcić wydanie materiału na Europę, zobaczymy. Mam nadzieję że MYSTIC PROD pomyślą o nas i coś się zacznie dziać odnośnie koncertów. Jeśli nie to trudno... Oczywiście kręcę imprezy również sam, ale teraz są wakacje:):):):)

Dominik: Na Mystic Festival zagraliście między innymi ze Slayer i Celtic Frost, czy te kultowe bądź co bądź zespoły miały na Was jakichś szczególny wpływ?

Paul: Kiedyś byłem pod ogromnym wrażeniem tych bandów. Do dziś darzę jednych i drugich ogromnym szacunkiem. To prawdziwy zaszczyt móc zagrać przed bandami, które określiły wiele nurtów w muzyce a także wyróżnienie móc do swojego CV wpisać taki koncert:)

Dominik: Jakie mieliście inspiracje na początku Pandemonium i jakie macie teraz?

Paul: Inspiracje... kiedyś? Jak wyżej plus SAMAEL, BATHORY... Dziś już muza robi się sama... ale stare klimaty gdzieś tam w niej drzemią... wszystko ma swoje korzenie i inspiracje. Miałbym zbyt duży burdel w głowie gdybym nadal szukał... teraz muszę to wszystko z siebie wypuścić... pomysły... jazdy... wszystko.

Dominik: Często porównywano Was do wspomnianego już przez ciebie Samaela, co o tym sądzisz? Lubisz ten zespół?

Paul: Lubię i szanuję. Kiedyś nas porównywali... ale już przestali... i dobrze... Jak napisałem teraz Pandemonium jest już samowystarczalne jeśli chodzi o inspiracje. Mistrzowie zostaną Mistrzami na zawsze... a my podrażamy własną drogą szukając... tego czego jeszcze nie znaleźliśmy...

Dominik: Na koniec może słówko dla czytelników Metal.pl i trzymam kciuki za dalszy rozwój i koncerty, powodzenia!

Paul: Wszystkim czytelnikom Metal.pl i Tobie oczywiście wielkie mega thanx za poświęcony czas. Polecam wszystkim nowy materiał PANDEMONIUM - "Hellspawn". Prawdopodobnie najlepszy materiał PANDS... Pozdro!!!!!!!!!!!! Piszcie na pawel-mazur@wp.pl


Strona internetowa zespołu: Pandemonium.metal.pl


Wywiad na wyłączność dla serwisu Metal.pl przeprowadził - Dominik [Nehamod]

Chcesz o tym pogadac? Kukaj na: Forum.Metal.pl

wywiad:  Paul
zespół:  Pandemonium
autor:  Dominik [Nehamod]

recenzje albumów tego wykonawcy:
"The Zonei"
"Hellspawn"

zobacz inne wywiady tego autora


©1999-2008 Metal.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody portalu lub autora zabronione!