Tej recenzji nie mogę zacząć inaczej jak od skruszonego wyznania, iż pomimo całkiem niemałego stażu Naumachii to właśnie ich najnowsze dzieło zatytułowane (jakże oryginalnie) „Black Sun Rising” jest moją pierwszą okazją do sprawdzenia cóż to za twór.

Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka panowie niekoniecznie zachęcają. Oklepana nazwa płyty oraz przeciętna i zaskakująca niczym rosół na niedzielnym obiedzie okładka - to na szczęście największe mankamenty trzeciego długograja tej załogi.

Muzycznie mamy tutaj przykład łączenia death i black metalu z pewną dozą symfoniki generowanej przez instrumenty klawiszowe. Przyznacie chyba, że jest to koncepcja także wprowadzająca w zdumienie porównywalne z tym jakie odczuwamy kiedy okaże się, że reklamy niekoniecznie są tożsame z rzeczywistością...

Dość jednak tego marudzenia albowiem Naumachia na opisywanym tutaj wydawnictwie to zespół pewien swoich umiejętności, potrafiący zaatakować słuchacza potężnymi riffami, klimatycznymi wstawkami „parapetu”, intensywną kanonadą bębnów oraz całkiem niezłym głębokim growlem. Moje słowa potwierdza chociażby opener skryty pod tytułem „Inward Spiral”.

Nie inaczej jest też chociażby w utworach takich jak „Iconography Of Pain” czy też „Sedated Daimona”. Co jednak istotne pomimo rzucających się gdzieniegdzie podobieństw do innych kapel a to do Dimmu Borgir z jednej a to do Behemoth z drugiej strony, Naumachia cały czas stara się wprowadzić dawkę oryginalności. Dlatego też, oprócz standardowych dla tego typu hałasowania partii klawiszy możemy usłyszeć również bardziej nowoczesne, „kosmiczne” dźwięki. Dobrym na to przykładem może być swoisty przerywnik czyli kawałek „Mortification Study”.

Tak więc, jeśli lubicie taki sposób na mieszanie death i black metalu to szczerze polecam Wam „Black Sun Rising”, w żadnym wypadku nie powinniście żałować.


Profil internetowy zespołu Naumachia: http://www.myspace.com/naumachia


Portal Metal.pl nie odpowiada za poglądy i opinie wyrażane w TEMP recenzjach. Są one tylko i wyłącznie poglądami autora recenzji.


Chcesz o tym pogadac? Kukaj na: Forum.Metal.pl

zespół:  Naumachia
album:  Black Sun Rising
autor:  Dominik [Nehamod]

zobacz inne recenzje tego autora


©1999-2008 Metal.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody portalu lub autora zabronione!