Oto kolejna reedycja trafiająca w ręce fanów dzięki uprzejmości Stygian Crypt Productions. Tym razem obiektem zainteresowania stał się debiut szwedzkiej formacji Anachronaeon, wydany oryginalnie wcale nie tak dawno, albowiem w 2005 roku. Pomijając jednak pobudki jakie kierowały zespołem i wytwórnią, by wznowić ten materiał, warto skupić się na tym, co Szwedzki duet ma nam na The New Dawn do zaprezentowania.

Trochę tu szwedzkiego (nomen omen) melodyjnego death metalu, jednak wrzucenie Anachronaeon do tej szufladki byłoby nieporozumieniem, bowiem zespół ten cierpi na prawdziwy deficyt agresji, czynnika tak nieodzownego we wspomnianym gatunku. Słychać, iż Patrik i Andreas próbują kombinować - czasem zapodają niezłe solówki (vide "The Random Twist Of Fate?"), a nawet bardziej progresywne aranże i rozbudowane formy. Znalazła swe miejsce tutaj również, oczywiście niezbędna i wspominana wcześniej melodia, sprawiająca, że odbiór The New Dawn jest czynnością w miarę prostą.

Podczas odsłuchiwania tej płyty można jednak odnieść przykre wrażenie, iż obcujemy z kapelą plasującą się gdzieś pomiędzy II a nawet III ligą ich narodowego grania. Gdyby nie pochodzili ze Szwecji ta statystyka wyglądałaby zapewne inaczej, ale w takim wypadku mamy do czynienia z materiałem i zespołem zdecydowanie przeciętnym. Nie są w stanie zmienić tego nawet takie przyjemne dla ucha piosenki jak np. "Life Is Only A Matter Of Time", lub spokojniejsza kompozycja z potężniejszym finałem - "Letter To Nancy".

Tak więc konglomerat delikatnego szwedzkiego death metalu oraz tradycyjnego, melodyjnego heavy grania, wzbogacony o kilka bardziej skomplikowanych smaczków, nie jest tym co tygryski lubią najbardziej. A na pewno nie na takim poziomie, jaki serwuje nam Anachronaeon.


Strona internetowa zespołu Anachronaeon: www.Anachronaeon.com


Chcesz o tym pogadac? Kukaj na: Forum.Metal.pl

zespół:  Anachronaeon
album:  The New Dawn
autor:  Dominik [Nehamod]
wydawca: Stygian Crypt Productions

zobacz inne recenzje tego autora


©1999-2008 Metal.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykorzystywanie artykułów z tej strony bez zgody portalu lub autora zabronione!